AMBIENT FILM » Najczęstsze pytania - FAQ


 

Q: Robicie zdjęcia i filmy z ziemi czy z powietrza?

A: Zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Początkowo chcieliśmy skupić się na pracy z powietrza (stąd dron w nazwie naszej firmy), ale szybko okazało się, że jest ogromne zainteresowanie łączeniem filmów i zdjęć z ziemi, wnętrz oraz z powietrza. Obecnie w tym właśnie się specjalizujemy!

 

Q: Jakiej jakości są wasze filmy z ziemi i z wnętrz?

 A: Podobnie jak jest w przypadku ujęć z powietrza, filmujemy i fotografujemy na nowoczesnym sprzęcie, zapewniającym najwyższą jakość i rozdzielczość obrazu. Korzystamy z urządzeń do stabilizacji obrazu filmowego. Dodatkowo podczas edycji za pomocą specjalistycznego oprogramowania doprowadzamy nasze produkty do perfekcji.

 

Q: Jak uzyskujecie taki płynny obraz na filmie  pokazującym wnętrza lub osoby?

 A: Stosujemy profesjonalne urządzenia stabilizujące obraz, takie jak specjalistyczne statywy i głowice, gimbale, slidery, itp.

 

Q: Potrzebny mi film promocyjny/reklamowy. Czy z ujęć które mi dacie będę musiał sam zmontować taki film lub komuś to zlecić?

 A: Oczywiście, że nie. Oferujemy gotowe filmy, które montujemy z użyciem profesjonalnego oprogramowania. Zawierają one wszystkie elementy jakie składają się na profesjonalny film: poprawę jakości, efekty specjalne, czołówkę, napisy końcowe, starannie dobraną muzykę, a w razie potrzeby także komentarz głosowy lub napisy.

 

Q: Sprzedaję dom/domy/ziemię. Widziałem, że w Stanach i na Zachodzie popularne są filmy prezentujące nieruchomość. Ale nie jestem przekonany.

A: Ten temat dopiero raczkuje w Polsce. Ale kiedy agenci nieruchomości, deweloperzy, jak również indywidualne osoby sprzedające lub wynajmujące nieruchomości zorientują się jak ogromne korzyści przynosi taka reklama, trudno będzie znaleźć specjalistów którzy ją profesjonalnie wykonają. Dlatego postanowiliśmy właśnie teraz wyjść z taką propozycją. Zwykłe ogłoszenia pokazujące kilka amatorsko wykonanych zdjęć nie są atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy/najemcy. Natomiast profesjonalnie wykonana sesja zdjęciowa, a w szczególności profesjonalnie nakręcony i wyprodukowany film, prezentujący nieruchomość wewnątrz, na zewnątrz, oraz z powietrza (co umożliwia ukazanie atrakcyjności położenia obiektu), robi ogromne wrażenie i jest w zasadzie gwarantem szybkiego znalezienia klienta.

 

Q: Ile dokładnie będę musiał zapłacić za Wasze profesjonalne usługi?

A: Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Cena końcowa zależy od bardzo wielu czynników, a każdy klient ma inne oczekiwania. W celu poznania dokładnych kosztów prosimy klienta o skontaktowanie się z nami (przez e-mail, formularz ze strony, Facebook lub telefon) i przedstawienie nam swoich potrzeb oraz oczekiwań. Dokonanie wyceny z naszej strony jest zawsze bezpłatne i niezobowiązujące.

 

Q: Chciałem skorzystać z waszych usług, ale znalazłem w Internecie kogoś kto oferuje je taniej. Dlaczego u was jest drożej?

A: Szanujemy prawa wolnego rynku. Jak w każdej branży, tak i w dziedzinie usług fotograficznych, filmowych i dronowych ceny są zróżnicowane, a wybór spory. To bardzo dobrze, bo konkurencja kształtuje jakość. Radzimy jednak dokładnie sprawdzić z czego wynika niższa cena, szczególnie gdy różnica jest wyraźna. Proszę najpierw zobaczyć jakieś prace tej osoby. Proszę również dokładnie sprawdzić jakie usługi zawiera cena, a także czy jest to cena finalna czy może tylko netto. Sprawdzić czy zostanie państwu zaoferowana profesjonalna edycja fotografii i montaż filmu (opłacenie tych usług u innego podmiotu może słono kosztować). Często w cenie będzie tylko ściśle ograniczona liczba godzin na planie czy startów drona. Za każde następne będzie trzeba sporo zapłacić. Warto także zapytać o jakość sprzętu na jakim wykonywane są zlecenia. Proszę także nie bać się zapytać czy osoba ta posiada odpowiednie i aktualne uprawnienia ULC do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych, ubezpieczenie, a także czy prowadzi swoją działalność legalnie. Niestety można spotkać się z przypadkami kiedy tak nie jest, a wtedy choć koszt może być dla Państwa mniejszy, to ryzyko jakie podejmujecie z pewnością nie jest tego warte.

 

Q: Bardzo podoba mi się Wasze zdjęcie/film. Chciałbym wykorzystać je na swojej stronie lub w materiałach promocyjnych mojej firmy. Czy to możliwe?

A: Tak, oczywiście! Ostatnio otrzymujemy coraz więcej zapytań tego rodzaju. Proszę skontaktować się z nami i wskazać konkretne zdjęcie lub ujęcie filmowe, a my wycenimy je dla Państwa na zasadzie licencji niewyłącznej lub wyłącznej.

 

Q: Potrzebuję Waszych usług "na jutro". Czy możecie się tego podjąć?

A: Jeśli będzie to możliwe, to oczywiście postaramy się podjąć wyzwanie. Ale warto zaplanować sesję filmową lub fotograficzną wcześniej i skontaktować się z nami z wyprzedzeniem, ponieważ możemy mieć w terminarzu inne zlecenia z których musimy się wywiązać. A ponadto będziemy wtedy mieli więcej czasu aby przygotować się do wykonania jak najlepszych usług dla Państwa.

 

Q: Ile czasu dron może utrzymać się w powietrzu?

A: Zależnie od modelu, zwykle pomiędzy 15 a 30 minut. Podstawowym ograniczeniem jest czas pracy baterii.

 

Q: Dlaczego podczas realizacji długiego materiału pilot drona kilkukrotnie ląduje i startuje?

A: Ponieważ musi wymienić baterię na kolejne 15-30 minut lotu.

 

Q: Na jaką wysokość może wznieść się dron?

A: Drony, którymi latamy w Ambient Film, potrafią wznieść się na 6000 metrów. Ale ze względu na przepisy nigdy nie latamy na dużych wysokościach. Zwykle nie  przekraczamy wysokości 100-150 metrów nad ziemią.

 

Q: Jak daleko dron może odlecieć od operatora?

A: Drony, którymi latamy w Ambient Film, mogą oddalić się nawet na 7 kilometrów od operatora. Ale ze względu na bezpieczeństwo zwykle nie pozwalamy im odlecieć dalej niż kilkaset metrów (staramy się mieć je cały czas w polu widzenia) - rzadko jest taka potrzeba.

 

Q: Jak szybko lata dron?

  A: Drony, którymi latamy w Ambient Film, mogą poruszać się z prędkością ponad 70km/h, a z wiatrem jeszcze szybciej.

 

Q: Czy latanie dronem jest bezpieczne?

A: Tak, pod warunkiem, że pilotem jest uprawniona i doświadczona osoba znająca świetnie dron i przestrzegająca wszystkich przepisów.

 

Q: Czy drony spadają na ludzi?

  A: Nie słyszałem o takim przypadku. Ale słyszałem o kilku gdzie spadła komuś na głowę donica z okna.

 

Q: Czy latanie dronem jest legalne?

A: Tak, ale z dużymi ograniczeniami odległości i wysokości, znajomością stref w których wolno latać, a w przypadku większości miejsc zamieszkanych przez ludzi jest legalne tylko dla licencjonowanych pilotów. Złamanie przepisów wiąże się z odpowiedzialnością karną, łącznie z pozbawieniem wolności na 5 lat.

 

Q: Czy dronem można latać wszędzie?

A: Nie. Zwykły użytkownik ma bardzo ograniczone możliwości latania. Licencjonowany pilot tych możliwości ma znacznie więcej, ale nawet on musi wiedzieć gdzie i kiedy wolno mu latać. Czasami musi zdobyć wcześniej stosowne pozwolenie. Zdarza się, że jest to niemożliwe (strefy zakazane).

 

Q: Czy dron może latać w każdej pogodzie?

A: Nie. Zwykle nie lata się przy bardzo silnym i porywistym wietrze, podczas opadów deszczu i śniegu, we mgle i chmurach, podczas burzy, oraz przy bardzo niskich temperaturach. Mogłoby to narazić dron na uszkodzenie, co z kolei mogłoby zagrozić bezpieczeństwu.

 

Q: Czy dron może latać tylko w lecie?

A: Nie. Może latać przez cały rok. Ale lato jest najlepszym czasem dla drona - dni są długie, temperatury wyższe, a pogoda dość stabilna. Latanie zimą nie zawsze jest możliwe i wymaga stosowania profilaktyki.

 

Q: Czy ten dron jest skomplikowanym/nowoczesnym urządzeniem?

A: Tak i to bardzo. Drony, jakimi latamy w Ambient Film, to nowoczesne urządzenia, naszpikowane elektroniką, posiadające inteligentny komputer i pozycjonujące się w systemach GPS i Glonass.

 

Q: Czy dron ma autopilota?

A: Nie. Drony stosowane rekreacyjnie i komercyjnie nie mają tradycyjnie rozumianego autopilota. Co do wojskowych, nie wypowiadam się, bo musiałbym zginąć.

 

Q: Co się stanie jeśli pilot straci dron z oczu?

A: Generalnie zadaniem pilota jest nie stracić drona z oczu. Jeśli to jednak nastąpi, istnieją systemy pozwalające kontrolować jego lot i położenie, takie jak monitoring obrazu z kamery, interaktywna mapa, czy nawet system automatycznego powrotu na miejsce startu.

 

Q: Czy jakość zdjęć z drona jest wysoka?

A: Tak. Drony, na których pracujemy w Ambient Film, wykonują zdięcia na matrycy o bardzo wysokiej rodzielczości, porównywalnej do wysokiej klasy profesjonalnych aparatów fotograficznych. Mają możliwość pełnej kontroli parametrów aparatu (także kamery). Mogą utrwalać materiał nawet w nocy, ponieważ oferują bardzo wysoką czułość (ISO). Zdjęcia komercyjne wykonujemy w formacie RAW, co umożliwia pracę nad nimi za pomocą specjalistycznego oprogramowania w celu uzyskania najlepszej jakości obrazu.

 

Q: Czy jakość filmów z drona jest wysoka?

A: Tak. Drony, których używamy w Ambient Film, mogą rejestrować materiał filmowy w rodzielczości 4K a także, w razie potrzeby, z prędkością do 120 klatek na sekundę (FPS). Gdy zachodzi konieczność dodatkowej poprawy jakości obrazu, stosujemy wysokiej klasy filtry szare (ND) i polaryzacyjne (PL).

 

Q: Czy taki sprzęt jest drogi?

A: Tak. Niestety, aby legalnie wykonywać wysokiej jakości komercyjne zlecenia w tej branży, trzeba zainwestować dużo pieniędzy w profesjonalnej klasy sprzęt, liczne akcesoria, szkolenie i zobycie uprawnień, ubezpieczenia, oprogramowanie, itp. Ale satysfakcja z wykonywanej pracy potrafi to wynagrodzić.

 

Q: Czy ceny usług dronem nie są zbyt wysokie?

A: Moim zdaniem powinny być wyższe (przeczytaj odpowiedzi na wcześniejsze pytania, choćby to poprzednie). Niestety dla nas, licencjonowanych pilotów, realia rynku i nieuczciwa konkurencja (jak w każdej branży) wymuszają pewne ograniczenia w cenniku - inaczej nie mielibyśmy wielu klientów.

 

Q: Czy nie lepiej filmować albo fotografować z helikoptera zamiast z drona?

A: Wymagałoby to zaangażowania całej ekipy i spełnienia wymogów jakie narzuca tak duży statek powietrzny. Niemożliwe byłoby wykonanie wielu ujęć które dron załatwi bez problemu (filmowanie nieruchomości z bliska i z małej wysokości, akcja narciarska na niskim pułapie, mały wiec na rynku, itp.). Oczywiście najbardziej przekonujący jest koszt. Zapytajcie o cenę wynajęcia helikoptera z załogą na parę godzin. Nie zapomnijcie doliczyć kosztu wynajęcia filmowców wraz z profesjonalnym sprzętem.